Planta Design

Projekt kuchni w kolorach kawy – case study

Do realizacji otrzymaliśmy zlecenie odświeżenia wnętrza domu. Klienci chcieli odnowić wnętrze, w którym mieszkali przez ostatnie 30 lat. Realizacji zlecenia skupiała się na zrobieniu nowego projektu kuchni na metrażu 20m2. Nowy projekt kuchni miał być dopasowany do reszty niedawno wyremontowanego domu.  

Kuchnia jest miejscem gdzie spędzamy czas głównie na przygotowaniu posiłków. Jej głównym atutem powinna być funkcjonalność, tak aby codzienne korzystanie było dla nas przyjemne. W przypadku osób, które długo mieszkają w jednym miejscu, często niedogodności lub niedociągnięcia we wstępnych projektach są niezauważalne, ponieważ z czasem się do nich przyzwyczajamy. Najczęściej nowe spojrzenie na dane wnętrze ukazuje szereg ukrytych możliwości i potencjał wnętrza.  

Projekt kuchni - wizualizacja

Projekt kuchni – stan obecny i oczekiwania Klienta

Przed rozpoczęciem prac projektowanym staraliśmy się nie tylko zapoznać z obecnym wyglądem kuchni, ale również z oczekiwaniami Klientów. Szczególnie ważne okazało się wskazanie w obecnej kuchni elementów, które szczególnie nie odpowiadają zleceniodawcom oraz elementów, które Klienci woleliby zostawić. Przy wstępnych oględzinach kuchni, przydatne okazało się świeże spojrzenie na wnętrze oraz wiedza i doświadczenie z zakresu architektury wnętrz. Udało nam się zgodnie ustalić, że kuchnia w poprzednim układzie miała niepraktyczny układ. W centralnej strefie znajdowała się zabudowa barowa, która, jak się z czasem okazało, zupełnie nie była wykorzystywana przez Klientów. Zajmowała ona znaczącą ilość miejsca i utrudniała komunikację pomiędzy kuchnią, a przejściem do spiżarni. 

projekt kuchni w kolorze kawy

Fronty dawnej kuchni zrobiono z płyty laminowanej w kolorze ciemnej zieleni, co powodowało, że w kuchni było nieprzyjemnie ciemno. Płytki podłogowe w kolorze szarości dodatkowo ochładzały to wnętrze.

Ze względu na rozmieszczenie instalacji układ mebli podzielono na dwie części. W jednej części umieszczono wszystkie sprzęty takie jak: lodówka, zmywarka, płyta indukcyjna, piekarniki i kuchenka mikrofalowa, natomiast druga strefa przeciwległa, przeznaczono na blat roboczy, który służy do przygotowania posiłków. Część tej strefy przeznaczono na kawiarkę/ekspres do kawy. Nad ekspresem zaprojektowano półki na najczęściej używaną zastawę oraz ulubioną kawę. 

projekt kuchni

Przeniesienie oczekiwań Klientów na projekt kuchni – rozpoczęcie prac projektowych

Głównym celem Klientów było nie tylko odnowienie swojej kuchni, ale również sprawienie, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze i większe. Efekt ten udało się uzyskać dzięki zastosowaniu zabudowy kuchennej w ciepłych barwach z dodatkiem drewna. Kolor frontów jaki został zaproponowaliśmy to ciepły odcień cappucino. Natomiast fronty zabudowy dolnej oraz słupków wykonano z płyty MDF lakierowanej w wykończeniu satynowym. Górne fronty szafek i mocowania półek w strefie “kawiarnianej”,  wykonano z litego drewna dębowego, w kolorze toffi, bezuchwytowe – otwieranie “na klik” (tip-on). Blat oraz ściana pomiędzy szafkami/fartuch kuchenny wykonano z niezwykle trwałego materiału jakim jest konglomeratu kwarcowego firmy Technistone, w kolorze CRYSTAL CALACATTA SILVA. Jest to wzór białego marmuru z przeżywaniem w odcieniach ciepłej szarości. Projekt opierał się na prostocie i funkcjonalności.  Całość projektu zyskała ponadczasowy wygląd.

projekt kuchni z jadalnią

Funkcjonalność i wygoda użytkowania w małych pomieszczeniach

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń lodówka oraz zmywarka ukryliśmy w zabudowie. Ponadto, kuchenka mikrofalowa oraz piekarnik do zabudowy umiejscowiono w słupku. 

Strefa jadalniana wyznaczyliśmy na wprost wejścia do kuchni.  Zachęca do wypicia w niej kawy. Znajduje się w niej okrągły fornirowany stół firmy Fameg oraz krzesła tapicerowane (z tej samej firmy). 

Jako dopełnienie projektu dopasowano odpowiednie kolory ścian w delikatnym odcieniu ciepłej szarości. Ściany w kuchni skontrastowane ze ścianą w strefie jadalnianej, w odcieniu mlecznej czekolady. Płytki podłogowe w stonowanej tonacji stanowią tło dla całej zabudowy.

Jeżeli podobają Ci się wnętrza tego typu i również chciałbyś odświeżyć swoją kuchnię lub inne pomieszczenie w domu – zapraszam do kontaktu. Zapewniamy indywidualne podejście do Klienta oraz rzetelne podejście do realizowanych zleceń. 

projekt kuchni

5 thoughts

  1. Bardzo ciekawe i pouczające case study. Bardzo inspirują mnie takie blogi wnętrzarskie. Uwielbiam oglądać coraz to nowsze projekty i rozwiązania. Kuchnie to mój konik, a ta prezentuje się nieziemsko. Kolor kawy to jest to coś, co dodaje jej totalnego uroku. Dziękuję za inspirację. <3

    1. Bardzo dziękuję Pani Magdaleno za słowa uznania. Zapraszam zaglądać do nas częściej <3

  2. Jestem pod wrażeniem kompleksowego podejścia do przestrzeni kuchennej. Wybór kolorystyki skupiony na ciepłych odcieniach kawy, takich jak cappuccino czy toffi, wprowadza do wnętrza przytulność i elegancję. Trzeba podkreślić, że te kolory świetnie współgrają z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno dębowe w zabudowie. Stworzenie „strefy kawiarnianej” to również ciekawy zabieg – nie tylko podkreśla tematykę kuchni, ale także świetnie wykorzystuje przestrzeń, organizując ją w sposób funkcjonalny. Decyzja o zastosowaniu konglomeratu kwarcowego na blat i fartuch kuchenny jest również trafna. Jest to materiał niezwykle trwały i łatwy w utrzymaniu, co w kuchni, gdzie higiena jest kluczowa, ma niebagatelne znaczenie. Całość projektu to harmonia funkcjonalności i estetyki. Nie ma tutaj zbędnych elementów, a każda część wnętrza ma swoje miejsce i rolę.

    1. Dziękuję bardzo za te pozytywne słowa i cieszę się, że moje podejście do projektu wnętrza kuchennego spotkało się z Państwa aprobatą. To dla mnie ogromna satysfakcja, że moja praca została doceniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

24 listopada 2021

Dobry architekt wnętrz – jak wybrać?

Dobry architekt wnętrz jest dzisiaj na wagę złota. Zwykło się mówić, że dobrych specjalistów można ze świecą szukać […]
Czytaj więcej
24 listopada 2021

Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz – dlaczego tak dużo osób szuka projektanta? […]
Czytaj więcej
16 stycznia 2022

Wizualizacje 3D – trudna sztuka projektowania

Wszyscy lubimy gotowe rozwiązania. Również w projektowaniu wnętrz wizualizacje 3D cieszą się ogromnąpopularnością. Czym właściwie są wizualizacja 3d wnętrz? Jak […]
Czytaj więcej
16 stycznia 2022

Projekt pokoju w stylu Skandynawskim

Projekt pokoju inspirowanego Skandynawią może okazać się trudny do zrealizowania. Dzieje się tak ponieważprojektując pokój w stylu skandynawskim musimy zwrócić […]
Czytaj więcej
24 marca 2022

Projekt kuchni w kolorach kawy – case study

Do realizacji otrzymaliśmy zlecenie odświeżenia wnętrza domu. Klienci chcieli odnowić wnętrze, w którym mieszkali przez ostatnie 30 lat. Realizacji zlecenia skupiała się […]
Czytaj więcej
30 marca 2022

Na co zwrócić uwagę robiąc projekt pokoju dla dziecka?

Projekt pokoju dla dziecka jest ogromnym wyzwaniem dla każdego architekta wnętrz. Wyzwanie jest niezwykłe, ponieważ oprócz tego, że projekt musi być funkcjonalny to jeszcze […]
Czytaj więcej
3 kwietnia 2023

Zapytanie o ofertę na projekt wnętrza – jakie informacje ma zawierać?

Pierwszy e-mail do projektanta wnętrz powinien zawierać kilka ważnych informacji, które pomogą projektantowi lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania dotyczące projektu […]
Czytaj więcej
6 lutego 2024

Jaki jest koszt wykończenia wnętrz?

W roku 2021 roku, narastał kryzys związany z cenami materiałów budowlanych, który stopniowo przenikał do wielu innych gałęzi przemysłu. Wspomniana sytuacja została dodatkowo […]
Czytaj więcej

Jesteś gotowy zacząć współpracę z Planta Design?